Aby zaspokoić Państwa ciekawość, stworzyliśmy tę podstronę, odpowiadając na codziennie zadawane pytania od naszych słuchaczy: "A SKĄD JEST ZESPÓŁ?"
Na początek taka mała historia z życia, która miała miejsce pewnego wiosennego dnia podczas któregoś z kolei występu.
- ...Ruscy?... Ukraińcy?... Nieeee?!? To skąd jesteście?”
To jest chyba najczęstsza forma pierwszego pytania do zespołu. Dokładnie słowo w słowo!
- A do kogo właściwie jest kierowane pytanie? - zawsze dopytujemy.
- No zespół... Skąd przyjechał?
- Znikąd, mieszkamy tutaj, w Krakowie – odpowiada kontrabasista.
- A Pan to świetnie mówi po polsku! - zwracają się do Filipa, - Gdzie się Pan tego nauczył?
- Bo ja Polakiem jestem – odpowiada.
- Aha-ha-ha-ha-haaaa :D co mi też Pan opowiaaada?! :D Ja poważnie się pytam. Z Ukrainy przyjechaliście, co? Was teraz w Polsce jest dużo...
- Ale ja stąd jestem – powtarza się basista.
- No wie Pan co... Ja do was szczerze, a wy mnie tak oszukujecie, przecież ja nic do was nie mam, Ukraina to piękny kraj! Byłem tam kiedyś z małżonką...
...I tu zaczynają się opowieści o zwiedzonych miastach, poszczególnych miejscach w Ukrainie, przelicza się wszystkich swoich dalekich krewnych wieki temu tam mieszkających, a potem sypią się pytania jak tam jest teraz i jak dużo się zmieniło odkąd szanowny Pan Gość te strony odwiedził. W momencie, gdy nie jesteśmy w stanie na interesujące go pytania udzielić wiarygodnej odpowiedzi, rozczarowany i zasmucony się żegna, dziękuje i oddala się ze słowami:
- Ale po Polsku Pan mówi bardzo dobrze, gratuluje! Do widzenia Państwu!
I takie sytuacje zdarzają się prawie każdego dnia. :) Ten sam scenariusz powtarza się z 95% dokładnością za każdym razem.
No i jak tu, w biegu, prawidłowo się tłumaczyć? Naszkicować swój życiorys (najpierw każdego z osobna, a potem historie założenia zespołu) w dwóch zdaniach nie da rady, bo pytanie pociąga za sobą kolejne pytanie. A proszę nam wierzyć, że naprawdę szkoda tak bezsensownie marnować czas w momencie, kiedy możemy dać wam w tej danej chwili chociażby po prostu więcej wspaniałej muzyki, czyli robić to, po co właściwie jesteśmy w tym miejscu, gdzie się obecnie spotykamy. Bo finalnie i tak do człowieka trafia tylko ta informacja, na którą on jest już wstępnie nastawiony i „odkłada się” mu tylko to, co przeszło przez pryzmat jego pierwotnych domniemywań, a nie tak, jak jest naprawdę. I to nie jest spostrzeżenie jednego dnia i konkretnego przypadku, obserwujemy to już od lat. Dlaczego tak jest? Nie wiadomo. Rożnica jest tylko taka, że jedni nastają na swoim tak, jak szanowny Pan Gość z dzisiejszego przykładu, a inni - zasmucone, w milczeniu odchodzą. Dlatego uważamy, że takie rozmowy są po prostu bezsensowne.
Z tego względu serdecznie zapraszamy Państwa do przeczytania tego tekstu do końca. Opowiemy wam o sobie ciut bardziej szczegółowo. A taka forma przedstawienia pozwoli na zaspokojenie Państwa ciekawości nawet w zaciszu własnego domu lub każdej innej wolnej chwili. Takie małe „coś” na nudy :)
Zespół INEJNEM został założony w Krakowie w 2003 roku jako zespół muzyki Żydowskiej na zapotrzebowanie jednej z restauracji Krakowskiego Kazimierza - Willa Kazimierz, która wtedy mieściła się przy ul. Szerokiej 39 (obecnie - Szara Kazimierz). A w 2006 roku podjęliśmy współpracę z Restauracją Hotelu Ester, gdzie najczęściej koncertujemy do tej pory.
Od momentu założenia skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. Na dzień dzisiejszy INEJENEM-JEDNOŚĆ to internacjonalny zespół składający się z czterech muzyków.
Kontrabas - Jarosław Filipiak (Filip)
Pochodzi z malowniczego miasta Brzeg, historycznie położonego na skraju Równiny Grodkowskiej, która jest częścią Niziny Śląskiej (woj. Opolskie). To właśnie tam zaczynał swoją przygodę z muzyczną dziedziną kultury najpierw w szkole muzycznej, co potem pozwoliło rozwijać dalej swój talent na studiach.
Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej. Od kilku dobrych lat prowadzi własną działalność gospodarczą.
Za czas swojej kariery współpracował z wieloma różnymi zespołami muzycznymi grając rozmaity repertuar zaczynając od muzyki klasycznej poprzez rozrywkę, jazz, kończąc na folku wielokulturowym. Działa w strefie kultury od dziecinnych lat, co pozwala określić go mianem muzyka z wieloletnim doświadczeniem. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, takich, jak: "Emigranci" (2009r.) autorstwa Witalija Pietraniuka, "Zajn Gezunt" (muzyka żydowska, 2011r. wydania zespołu "ZWIERCIADŁO") oraz płyty "Bal u weteranów" (piosenki Lwowskie, 2008r.), a także wielu innych płyt tegoż zespołu.
Z nami rozpoczął współpracę w 2012 roku od nagrania płyty „Hava Nagila”. O ile dobrze pamiętam, to właśnie on był inicjatorem poszerzenia repertuaru naszego zespołu o muzykę narodów słowiańskich.
Filip gra na kontrabasie i śpiewa, ale nie są to jego jedyne umiejętności, ponieważ też nieźle potrafi grać na gitarze klasycznej.
Od czasu rozpoczęcia studiów do tej pory mieszka w Krakowie.
No i to chyba by było na tyle, na ile pozwala nam RODO :)
Aha! Zapomniało się nam jeszcze trzy bodajże najważniejsze rzeczy, które zazwyczaj was interesują nade wszystko:
Praktykujący katolik, żonaty, żadnego innego pochodzenia, niż polskie w rodzinie nie występuje i nigdy nie występowało. :)
Klarnet - Mirosław Bandriwski
Solista i koordynator muzyczny.
Założyciel zespołu, absolwent Uniwersytetu muzycznego imienia Iwana Franka w Drohobyczu oraz profesjonalnej szkoły muzycznej imienia Sołomii Kruszelnyckiej we Lwowie. Urodzony w miejscowości Stryj (Ukraina), od 2004 roku - stały obywatel Polski, mieszkaniec Krakowa.
Gitara - Jurij Bejczuk
Absolwent Czerkieskiej Akademii Muzycznej, niezwykle utalentowany muzyk dysponujący wspaniałym głosem i bogatym doświadczeniem. Do zespołu dołączył w 2010 r. Urodzony na Białorusi, lata dziecinne spędził na Kaukazie, od 2003 roku - stały obywatel Polski, mieszkaniec Krakowa.
Śpiew - Irena Stefaniuk
Wokalistka oraz lider organizacyjno-administracyjny.
Współzałożycielka zespołu, była uczennica Alfreda Szreyera, ostatniego Żydowskiego ucznia Brunona Schulza, świetnego pedagoga, artysty, i pisarza Żydowskiego pochodzenia. Urodzona we Lwowie, lata dziecinne minęły w Stryju (Ukraina). Na trzecim roku studiów managerskich w Drohobyczu zrezygnowała z nauki w uniwersytecie na rzecz założenia i rozwoju własnego zespołu muzycznego inwestując swoje siły i trud w jego rozwój, realizując tym samym swoją największą pasję i marzenie - śpiewać. W 2004 roku na stałe zamieszkała w Krakowie.